Dodał: Adam Data: 07/07/2015 - 10:43:54

5 maja 2015 r. punkt przedszkolny „Kolorowy Świat” w Bielawkach odwiedziła Kinga Pawłowicz – opiekun w schronisku dla zwierząt i Ryszard Wilanowski – Komendant Straży Miejskiej w Kutnie. Towarzyszył im czworonogi przyjaciel – kot. Spotkanie prowadzone było w kilku etapach. Komendant uczulał dzieci na szczególne zachowanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi i dzikimi zwierzętami. Uczył właściwego postępowania w sytuacjach zagrożenia – pokazywał jakie postawy są właściwe a jakie wręcz zabronione.

W kolejnym etapie naszego spotkania pani Kinga opowiadała o charakterystycznych cechach zwierząt, ich zachowania i ewentualnych zagrożeniach w kontaktach z nimi. Przybliżyła dzieciom znaczenie słowa schronisko i wyjaśniła do jakich celów to miejsce jest przeznaczone.

Podczas spotkania wykorzystano zabawki przedszkolne do celów edukacyjnych mających przybliżyć tematykę i przedstawić ją w praktyce. Pani Kinga uczulała na wykazanie odpowiedzialności ludzi względem zwierząt  i wskazywała na prawa i obowiązki właścicieli swych pupili. Wprowadzono tu ćwiczenia – z wykorzystaniem klocków – sprzątania po swych zwierzętach. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i z wielką uwaga wykonywały polecenia poddając się nauce i zabawie.

Szczególną uwagę dzieci zwrócił śliczny kotek, który ku zaskoczeniu wszystkich miał tylko trzy łapki. Najmłodsi uczestnicy  z ciekawością wysłuchali tragicznej historii kotka i zadawały szereg pytań prowadzących                do ciekawej dyskusji. Z uwagi na wiek dzieci niektóre z pytań zaskakiwały zarówno gości, jak i organizatorów. Przedszkolaki z wielką sympatią odnosiły się do zwierzęcia: głaskały go a nawet próbowały z nim rozmawiać.

Dnia 3 czerwca 2015 r. zrealizowano drugą część zadania – spotkanie psa z treserem. W ramach realizacji zad. 5 z udziałem funkcjonariuszy policji miał miejsce pokaz posłuszeństwa psa służbowego pod opieką asp. Arkadiusza Ramika – przewodnika kutnowskiej komendy.  Dzieci były pod wrażeniem. Wydarzenie ujawniło tajniki porozumiewania się człowieka ze zwierzęciem. W ramach pokazu udowodniono współpracę psa z funkcjonariuszami  w trudnych sytuacjach na służbie.

Koordynator realizacji konkursu - Emilia Tarka

GALERIA

 

 

Dokumenty - rekrutacji

   

GaleriaPolecamy